Veszélybe került a dákoromán kontinuitás: az évszázad műkincslopására került sor
A robbantásos betörés után azonnal tájékoztatták a bukaresti Román Nemzeti Múzeumot is.
Szomszédunk célja, hogy regionális áramszolgáltatóvá váljon.
Románia egy új, több milliárd eurós nagyfeszültségű kábel építését tervezi, amely a szomszédos Magyarországra szállítaná az áramot, mivel célja, hogy közel megduplázza megújuló energiatermelését, és regionális áramszolgáltatóvá váljon – olvasható a Financial Post cikkében.
„Románia 2030-ig 10 000 megawattnyi megújulóenergia-termeléssel számol, és reméli, hogy hat hónapon belül elkészül a részletes megvalósíthatósági tanulmány” – idézi a lap Sebastian Burduja energiaügyi minisztert, aki egy bukaresti interjúban beszélt a témáról. A jelentés meghatározza majd a kábel kapacitását, amely a becslések szerint több mint 3 milliárd euróba kerül.
Számunkra ez a kábel az első számú prioritás, amelyet 2028-29-re kell befejezni.”
A nagyfeszültségű egyenáramú kábelprojekt egy további eszköz az elektromos hálózat számára, hogy biztosítani tudja az egyensúlyt, és képes legyen exportálni a többi nyugat-európai országba” – mondta Burduja.
A cikk szerint a kábel kulcsfontosságú összeköttetést jelentene a nagyobb európai piaccal, lehetővé téve Románia számára, hogy napsütéses vagy szeles időben többletáramot exportáljon, és hiány esetén importáljon. Emellett segítene az áramot eljuttatni onnan, ahol megtermelik, az ország keresleti központjaiba. A megújuló energiaforrások jobb kihasználása kulcsfontosságú része annak a tervnek, hogy leszokjon a fosszilis tüzelőanyagokról és különösen az orosz gázról.
Nyitókép: Illusztráció / MTI/EPA/Martin Divisek